Ponownie należy ocenić tempo wzrostu drzew jabłoni. Obecnie drzewa powinny już wyhamować rozwój jednorocznych pędów. W przeciwnym przypadku wpłynie to na jakość tegorocznego plonu i kondycję drzew w kolejnym sezonie. Ponieważ problem stałego wzrostu jest w tym roku masowy, przypominamy raz jeszcze aby w sadach gdzie ten problem występuje a po kwitnieniu nie przeprowadzono, wykonać zabieg cięcia korzeni. Dodatkowo można zastosować oprysk Regalisem w dawce 0,5kg/ha.
Podcinanie korzeni o tej porze zawsze wykonuje się nożem prostym i tylko po jednej stronie. Odległość cięcia 40cm od pnia. Głębokość 30-35 cm.
Nawet w sadach gdzie owocowanie jest obfite, stosowanie obecnie dodatkowych dawek azotu doglebowego wymaga dokładnej analizy, gdyż problem przeazotowania niesie ze sobą o wiele więcej kłopotów niż deficyt tego składnika. Takie ryzyko istnieje zwłaszcza na glebach żyźniejszych. Należy pamiętać, że latem bakterie glebowe uwalniają dodatkowe dawki azotu magazynowane w próchnicy. Oceniając tegoroczne, niższe owocowanie, należy z jeszcze większą ostrożnością decydować o dodatkowych dawkach azotu. Azot doglebowo stosowany obecnie, może pobudzić rozwój pędów a to zaburzy wzrost owoców, podniesie podatność na GPP i pogorszy ich zdolności przechowalnicze. Pojawiające się nowe przyrosty ponownie staną się miejscem bytowania mszyc. Sugerujemy, aby posypowe nawożenie uzupełniające zastosować obecnie jedynie na glebach słabszych (IVkl i niżej) i jedynie w sytuacji naprawdę obfitego plonowania, stosując nie więcej niż 100kg saletry wapniowej na hektar.
W przypadku grusz zalecamy wykonanie tego typu nawożenia już na glebach zasobniejszych (od IIIkl.). U grusz zapotrzebowanie na azot jest większe niż u jabłoni, a ryzyko przeazotowania nie tak groźne.
U drzewek sadzonych w tym roku, tam gdzie nadal trwają przyrosty pędów, nawożenie doglebowe azotem warto kontynuować. Młode drzewka wymagają stałych dawek tego nawozu by szybko rozbudować swoje korony. Dlatego nawozimy je systematycznie do końca lipca stosując jeszcze 2-3 zabiegi saletrą wapniowa w dawce 100, 100 i 50 kg/ha.
Tam gdzie młode drzewka zakończyły już wzrost, aby uniknąć wtórnych przyrostów, nawozów azotowych już nie wysiewamy.
Cały czas kontynuujemy stosowanie dolistnych nawozów azotowych (mocznik, saletra wapniowa).