W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia. Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się zabliźnianie.
Tam gdzie spadł grad grożą głównie mokra zgnilizna monilioza i szara pleśń. Patogeny wywołujące te choroby infekują tylko poprzez zranienia skórki. Dlatego aby im zapobiegać prowadzimy głownie ostrożny zbiór. Do zwalczania moniliozy i szarej pleśni stosujemy Lunę, Switch i Bellis. Mokre zgnilizny najlepiej zwalcza kaptan.
Proponowane działania
Tam gdzie uszkodzenia są większe (liczne przecięcia na skórce) należy się liczyć z tym, że owoce nie będą nadawać się do dłuższego przechowywania.
Tam gdzie uszkodzeń jest mniej owoce można będzie przechowywać, jednak będą musiały być one starannie monitorowane. Termin przechowywanie nie powinien być tu jednak dłuższy niż 2 miesiące.
Możliwie szybko wykonujemy dodatkowe zabiegi ochronne stosując kaptan (zwalcza mokre zgnilzny) w mieszaninie z jednym z preparatów zwalczających moniliozę i szarą pleśń (Luna, Bellis, Switch)
O 5-7 dni opóźniamy zbiór dzięki czemu maleje ryzyko infekcji.
Nie stosujemy chlorku wapnia ani innych nawozów