Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

19 kwietnia, 2020

Uszkodzenia kwiatów

Panujące obecnie przymrozki wywołują oczywiście szkody, które wielu producentów niepokoją. Najtrudniejsza sytuacja jest w przypadku czereśni, gdzie straty mogą być znaczne. Co więcej u tego gatunku  ważny jest dla nas każdy owoc, tak więc nawet nieistotne dla  jabłoni straty kwiatów na poziomie 50%, u czereśni to poważne osłabienie plonowania.  Dodatkowo,  procesy regeneracyjne zachodzą u tego gatunku  niezmiernie trudno.

Znacznie lepiej jest w przypadku grusz.  Wprawdzie tu kwitnienie nie jest  zwykle tak obfite jak u jabłoni i strata każdego kwiatu martwi, ale u grusz przy uszkodzeniu zalążni, owoce (dzięki partenokarpii) mogą rozwijać się dalej. Uszkodzenia u grusz są w związku z tym jak na razie trudne do oszacowania, ale nie powinny budzić niepokojów.

W przypadku jabłoni  uszkodzenia kwiatów są wyjątkowo zróżnicowane, lecz praktycznie nigdzie nie grozi to stratą całego plonu. Co więcej, przy odpowiednich zabiegach regeneracyjnych nawet przy licznych uszkodzeniach można mieć nadzieją na satysfakcjonujące zbiory.

O czym trzeba pamiętać analizując obecną sytuację.

 • Uszkodzenia są zróżnicowane w zależności od odmiany i stanowiska.
 • U gatunków ziarnkowych (jabłoń, grusza) różnice jakie widzimy dotyczą ilości uszkodzonych pąków, jednak poziom zniszczenia tkanek jest tam praktycznie wszędzie taki sam.
 • Głównie uszkodzone zostały słupki a zwłaszcza  ich znamiona. Uszkodzone zostały również  i zalążnie (miejsca gdzie tworzone są nasiona). Na szczęście w wielu przypadkach są to uszkodzenia jedynie częściowe. Zniszczenia widać wewnątrz zalążni (tu obumarły woreczki zalążkowe) jednak ich ściany są nadal żywe, a to ze ścian zalążni wyrastają później u jabłoni i grusz owoce.
 • Zwykle przy barku zapłodnienia owoce u jabłoni nie są tworzone, lub szybko opadają. Jednak stosując niektóre produkty możemy te procesy zmienić. Wyrażanie pokazał to sezon 2017.
 • Obecnie roślina musi rozpocząć autoregenerację, odbudowując  obumarłe miejsca, lub tworząc nowe bajpasy  fizjologiczne. To co jest najbardziej w chwili obecnej potrzebna to woda, chlorofil i regulatory- przyspieszacze wzrostu.
 • Jeśli chodzi o wodę, to tam gdzie są największe uszkodzenie za wszelką cenę należy ją dostarczyć roślinom. Jeśli nie mamy nawadniania trzeba rozważyć inne sposoby  z polewaniem pod drzewami włącznie. Deficyt wodny pogłębia fakt, że ze względu na rozbudzone korzenie, jest ona intensywnie pchana do części nadziemnych, a tam przez pomrozowe nieszczelności tracona (płaczące kwiaty).
 • Ze względu na suszę występuje obecnie silny głód azotowy. Kończą się powoli zapasy tego elementu zmagazynowane na zimę pod korą drzew. Gdy zaczną się intensywniejsze przyrosty liści, azot szybko się wyczerpie. W takiej sytuacji trudno mówić o sprawnej regeneracji.
 • Główne zadanie azotu, to wraz z magnezem  budowa chlorofilu, który jest swego rodzaju reaktorem związków energetycznych dla rośliny. UWAGA: nie ma innej możliwości podania tych związków roślinom. Związki energetyczne są następnie wykorzystywane przy regeneracji uszkodzonych  i budowie nowych tkanek.
 • Tempem wszystkich procesów w roślinach zawiadują odpowiednie hormony. Gdy jest ich mało, procesy te przebiegają wolno.
 • Ponieważ jesteśmy obecnie bombardowaniu różnymi, najczęściej  komercyjnymi informacjami na temat przydatności różnych produktów, które mają leczyć szkody pomrozowe pamiętajmy, że w pierwszej kolejności musimy zapewnić to co jest podstawowe dla rośliny a więc raz jeszcze: wodę, azot z magnezem i hormony. Dodawanie na wstępnym etapie regeneracji złożonych związków organicznych niekiedy może regeneracje utrudnić. Tego typu produkty (algi, aminokwasy) będziemy stosowali w kolejnym etapie.
 • Ze względu na brak azotu z gleby, głównym jego źródłem w tej chwili  musi być azot podany dolistnie. Najlepiej gdy jest to najszybsza do wykorzystania przez rośliny forma saletrzana.  Aby wytworzyć chlorofil, oprócz azotu roślina potrzebuje również i magnez, który znajduje się w samym centrum tego związku i posiada tu fundamentalne znaczenie. Mocznik i siarczan magnezu działają zbyt wolno jak na obecne potrzeby. Dlatego dla szybkiego dostarczenie zarówno azotu jak i magnezu zdecydowanie należy wybierają obecnie produkty oparte na saletrze magnezowej.  Z naszych wieloletnich obserwacji,  wyjątkowo wyróżnia się do stosowania w chwilach nagłej potrzeby,  preparat Magnitech.
 • Zakładamy, że woda, azot saletrzany i łatwo przyswajalny magnez są już w młodych liściach a więc w miejscu gdzie przebiega proces budowy  fundamentalnych dla przeżycia, uszkodzonych przez mróz tkanek,  związków energetycznych. Im więcej tych związków zostanie wytworzonych,  tym szanse na przeżycie uszkodzonych kwiatów wzrastają.  Dlatego zależy nam aby tempo  przemian w roślinach było jak najszybsze. Tym sterują hormony a dokładnie gibereliny. Im jest ich więcej, tym reakcje przebiegają szybciej. Dlatego tak ważnym jest, aby za wszelką cenę dostarczyć dolistnie tak potrzebne obecnie GA4/7. Z tego powodu stosujemy GA4/7 nawet jeśli panujące temperatury powietrza nie są optymalne.

Raz jeszcze podkreślamy , że w chwili obecnej w pierwszej kolejności musimy zapewnić wodę, a dolistnie dostarczyć azot z magnezem i GA4/7. Tam gdzie uszkodzeń jest najwięcej NALEŻY wykonać  w odstępach 3-4 dni 2 a nawet 3 zabiegi dolistne taką mieszaniną. Do proponowanej mieszaniny w miarę potrzeb można dodawać inne produkty jak MAP, fungicydy miedziowe, kaptan, siarkę i inne preparaty zwalczające mączniaka, Teppeki czy Mospilan.

Gdy rozpocznie się regeneracja, tuż przed kwitnieniem,  wprowadzimy substancje które poprawiają proces zawiązania (amityna) oraz  ograniczają opad młodych zawiązków (Regalis). O szczegółach tych zabiegów będziemy informować.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...