Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

27 lipca, 2020

Uszkodzenia przyszypułkowe

Dziś zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. We wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Suma opadów w czasie burz na krańcach wschodnich kraju do 35 mm. od 24°C- 26°C na przeważającym obszarze, do 28°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

noc 27/28.07.2020 (poniedziałek/wtorek)

W nocy miejscami słabe, przelotne opady deszczu, a początkowo również burze. W czasie burz opady deszczu do 15 mm na północnym wschodzie. We wtorek dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Głównie w zachodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne, z opadami gradu i deszczem do 25 mm. Temperatura maksymalna 30°C w centrum do 33°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.

Na zawiązkach, w rejonie zagłębienia kielichowego, obserwujemy coraz więcej zmian chorobowych. Są to cały czas skutki wiosennych przymrozków, które doprowadziły do uszkodzeń skórki. Poprzez powstałe w ten sposób mikropęknięcia może dochodzić do infekcji ze strony patogenów. Są to głównie szara pleń oraz prawdopodobnie przez  czarnego raka jabłoni. Ta druga choroba wywoływana jest przez  grzyb o nazwie Physalospora obtusa, który odpowiedzialny jest również za występowanie na jabłoni nekroz na liściach i zmian rakowych na korze. Obecne zagrożenie dodatkowo spotęgowały czerwcowe  opady i wysoka temperatura.  Należy liczyć się z coraz większym rozwojem.

Wydaje się, że opisywany problem może być istotnym zagrożeniem w obecnym sezonie. Podczas prowadzonych  lustracji, obserwowaliśmy wspominane objawy nawet na ponad 30% zawiązków.  Niestety choroba może się cały czas ujawniać, a nowe objawy mogą być zauważana nawet dopiero w trakcie zbioru.

Warto raz jeszcze powtórzyć, że są to konsekwencje  pogody jaka panowała w okresie kwitnienia a o potencjalnych konsekwencjach takich warunków wielokrotnie już pisaliśmy. Obecnie widać wyraźnie, że intensywne zabiegi ochronne w tamtym okresie były wyjątkowo potrzebne.

Niestety ochrona ta musi być nadal kontynuowania. Zagrożone są zwłaszcza odmiany z grupy Jonagolda i Ligol, choć objawy uszkodzeń spotykaliśmy na prawie wszystkich odmianach.

Obecnie wszędzie wykonujemy zabiegi kaptanem, który dobrze zabezpiecza również przed wymienionymi problemami. Tam gdzie widać objawy zmian w strefie zagłębienia kielichowego należy dodatkowo zastosować Mythosa/Scala.

Tam gdzie widać obecnie objawy choroby będziemy zmuszeni dodatkowo do zintensyfikowania zabiegów przedzbiorcych. Sugerowane produkty to Luna Experience, Bellis i kaptan.

Na gatunkach pestkowych (głównie na czereśni), tam gdzie zakończyły się zbiory należy zintensyfikować nawożenie dolistne. Zabiegi te mają obecnie za zadanie wzmocnić głównie  założone pąki kwiatowe.

Stosujemy raz w tygodniu, naprzemiennie, następujące mieszaniny. Podane wartości do dawki na hektar:

Mieszanina A – Mocznik 10kg, Mantrac 1litr, sól borowa (Borasol) 1 kg, preparat fosforynowy np. Maxifos 1,5litr

Mieszanina B – Mocznik 10kg, Zintrac 1litr, sól borowa (Borasol) 1 kg, preparat fosforynowy np. Maxifos 1,5litr

Wykonujemy co najmniej 6 zabiegów.

W celu ochrony przed drobna plamistością liści do wymienionych nawozów dodajemy fungicydy kontaktowe.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...