Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

27 lipca, 2020

Uszkodzenia przyszypułkowe

Dziś zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. We wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Suma opadów w czasie burz na krańcach wschodnich kraju do 35 mm. od 24°C- 26°C na przeważającym obszarze, do 28°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

noc 27/28.07.2020 (poniedziałek/wtorek)

W nocy miejscami słabe, przelotne opady deszczu, a początkowo również burze. W czasie burz opady deszczu do 15 mm na północnym wschodzie. We wtorek dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Głównie w zachodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne, z opadami gradu i deszczem do 25 mm. Temperatura maksymalna 30°C w centrum do 33°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.

Na zawiązkach, w rejonie zagłębienia kielichowego, obserwujemy coraz więcej zmian chorobowych. Są to cały czas skutki wiosennych przymrozków, które doprowadziły do uszkodzeń skórki. Poprzez powstałe w ten sposób mikropęknięcia może dochodzić do infekcji ze strony patogenów. Są to głównie szara pleń oraz prawdopodobnie przez  czarnego raka jabłoni. Ta druga choroba wywoływana jest przez  grzyb o nazwie Physalospora obtusa, który odpowiedzialny jest również za występowanie na jabłoni nekroz na liściach i zmian rakowych na korze. Obecne zagrożenie dodatkowo spotęgowały czerwcowe  opady i wysoka temperatura.  Należy liczyć się z coraz większym rozwojem.

Wydaje się, że opisywany problem może być istotnym zagrożeniem w obecnym sezonie. Podczas prowadzonych  lustracji, obserwowaliśmy wspominane objawy nawet na ponad 30% zawiązków.  Niestety choroba może się cały czas ujawniać, a nowe objawy mogą być zauważana nawet dopiero w trakcie zbioru.

Warto raz jeszcze powtórzyć, że są to konsekwencje  pogody jaka panowała w okresie kwitnienia a o potencjalnych konsekwencjach takich warunków wielokrotnie już pisaliśmy. Obecnie widać wyraźnie, że intensywne zabiegi ochronne w tamtym okresie były wyjątkowo potrzebne.

Niestety ochrona ta musi być nadal kontynuowania. Zagrożone są zwłaszcza odmiany z grupy Jonagolda i Ligol, choć objawy uszkodzeń spotykaliśmy na prawie wszystkich odmianach.

Obecnie wszędzie wykonujemy zabiegi kaptanem, który dobrze zabezpiecza również przed wymienionymi problemami. Tam gdzie widać objawy zmian w strefie zagłębienia kielichowego należy dodatkowo zastosować Mythosa/Scala.

Tam gdzie widać obecnie objawy choroby będziemy zmuszeni dodatkowo do zintensyfikowania zabiegów przedzbiorcych. Sugerowane produkty to Luna Experience, Bellis i kaptan.

Na gatunkach pestkowych (głównie na czereśni), tam gdzie zakończyły się zbiory należy zintensyfikować nawożenie dolistne. Zabiegi te mają obecnie za zadanie wzmocnić głównie  założone pąki kwiatowe.

Stosujemy raz w tygodniu, naprzemiennie, następujące mieszaniny. Podane wartości do dawki na hektar:

Mieszanina A – Mocznik 10kg, Mantrac 1litr, sól borowa (Borasol) 1 kg, preparat fosforynowy np. Maxifos 1,5litr

Mieszanina B – Mocznik 10kg, Zintrac 1litr, sól borowa (Borasol) 1 kg, preparat fosforynowy np. Maxifos 1,5litr

Wykonujemy co najmniej 6 zabiegów.

W celu ochrony przed drobna plamistością liści do wymienionych nawozów dodajemy fungicydy kontaktowe.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Owocówka II pokolenie

Owocówka II pokolenie

W ciągu najbliższych dni  słonecznie, możliwe burze, lokalnie z gradem. Suma opadów w burzach do 20 mm. Temperatura maksymalna do 30°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywisty. Rosnąca temperatura zwiększa presje ze strony drugiego pokolenia...

Fertygacja przed zbiorem

Fertygacja przed zbiorem

Tam gdzie jest to możliwe jako uzupełnienie do nawożenia posypowego możemy zastosować fertygacje. WAŻNE - w sadach kilkuletnich, tam gdzie system korzeniowy jest już silnie rozwinięty,  fertygacja nie zastąpi nawożenia posypowego. Ferrygacja pozwala na dodatkowe...

Nawożenie doglebowe azotem

Nawożenie doglebowe azotem

Latem nie wolno stosować ujednoliconego nawożenia azotem we wszystkich kwaterach. Jest to zabieg wymagany ale i mogący też przynieść sporo negatywnych skutków.  Dlatego podejmując obecnie decyzje o nawożeniu azotem, należy koniecznie uwzględnić takie czynniki jak: ...

Letnie cięcie

Letnie cięcie

Dziś opady deszczu, w pasie od Śląska po Podlasie.  Okresami będą one o  natężeniu umiarkowanym i silnym. Na południowym wschodzie możliwe również burze. Suma opadów w centrum kraju do 35 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na południowym zachodzie i lokalnie w...

Nowe opady, chwasty prosowate

Nowe opady, chwasty prosowate

Dziś zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na zachodzie kraju. W pasie od Warmii i Mazur, przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Dolny Śląsk i Opolszczyznę opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 20 mm, na Dolnym...

Owocówka, drobna plamistość, chlorek wapnia

Owocówka, drobna plamistość, chlorek wapnia

Dziś zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C. Wiatr umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, zachodni i północno-zachodni. W nocy (piątek/sobota) temperatura minimalna od 10°C do...