Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

27 lipca, 2020

Uszkodzenia przyszypułkowe

Dziś zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. We wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Suma opadów w czasie burz na krańcach wschodnich kraju do 35 mm. od 24°C- 26°C na przeważającym obszarze, do 28°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

noc 27/28.07.2020 (poniedziałek/wtorek)

W nocy miejscami słabe, przelotne opady deszczu, a początkowo również burze. W czasie burz opady deszczu do 15 mm na północnym wschodzie. We wtorek dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Głównie w zachodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne, z opadami gradu i deszczem do 25 mm. Temperatura maksymalna 30°C w centrum do 33°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.

Na zawiązkach, w rejonie zagłębienia kielichowego, obserwujemy coraz więcej zmian chorobowych. Są to cały czas skutki wiosennych przymrozków, które doprowadziły do uszkodzeń skórki. Poprzez powstałe w ten sposób mikropęknięcia może dochodzić do infekcji ze strony patogenów. Są to głównie szara pleń oraz prawdopodobnie przez  czarnego raka jabłoni. Ta druga choroba wywoływana jest przez  grzyb o nazwie Physalospora obtusa, który odpowiedzialny jest również za występowanie na jabłoni nekroz na liściach i zmian rakowych na korze. Obecne zagrożenie dodatkowo spotęgowały czerwcowe  opady i wysoka temperatura.  Należy liczyć się z coraz większym rozwojem.

Wydaje się, że opisywany problem może być istotnym zagrożeniem w obecnym sezonie. Podczas prowadzonych  lustracji, obserwowaliśmy wspominane objawy nawet na ponad 30% zawiązków.  Niestety choroba może się cały czas ujawniać, a nowe objawy mogą być zauważana nawet dopiero w trakcie zbioru.

Warto raz jeszcze powtórzyć, że są to konsekwencje  pogody jaka panowała w okresie kwitnienia a o potencjalnych konsekwencjach takich warunków wielokrotnie już pisaliśmy. Obecnie widać wyraźnie, że intensywne zabiegi ochronne w tamtym okresie były wyjątkowo potrzebne.

Niestety ochrona ta musi być nadal kontynuowania. Zagrożone są zwłaszcza odmiany z grupy Jonagolda i Ligol, choć objawy uszkodzeń spotykaliśmy na prawie wszystkich odmianach.

Obecnie wszędzie wykonujemy zabiegi kaptanem, który dobrze zabezpiecza również przed wymienionymi problemami. Tam gdzie widać objawy zmian w strefie zagłębienia kielichowego należy dodatkowo zastosować Mythosa/Scala.

Tam gdzie widać obecnie objawy choroby będziemy zmuszeni dodatkowo do zintensyfikowania zabiegów przedzbiorcych. Sugerowane produkty to Luna Experience, Bellis i kaptan.

Na gatunkach pestkowych (głównie na czereśni), tam gdzie zakończyły się zbiory należy zintensyfikować nawożenie dolistne. Zabiegi te mają obecnie za zadanie wzmocnić głównie  założone pąki kwiatowe.

Stosujemy raz w tygodniu, naprzemiennie, następujące mieszaniny. Podane wartości do dawki na hektar:

Mieszanina A – Mocznik 10kg, Mantrac 1litr, sól borowa (Borasol) 1 kg, preparat fosforynowy np. Maxifos 1,5litr

Mieszanina B – Mocznik 10kg, Zintrac 1litr, sól borowa (Borasol) 1 kg, preparat fosforynowy np. Maxifos 1,5litr

Wykonujemy co najmniej 6 zabiegów.

W celu ochrony przed drobna plamistością liści do wymienionych nawozów dodajemy fungicydy kontaktowe.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...