Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

3 lipca, 2020

Wierzbownica gruczołowata

W piątek  zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami, zwłaszcza na wschodzie kraju, duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Na wschodnich krańcach możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm w dzielnicach wschodnich. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do 26°C na południowym wschodzie. Wiatr przeważnie słaby.

noc 03/04.07.2020 (piątek/sobota)

W nocy, lokalnie w centrum kraju przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające.

W sobotę  zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami na północy i wschodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

To idealne warunki do rozwoju mączniaka. Zabezpieczamy nowozałożone pąki strobilurynami. W młodych sadach, gdzie zagrożenie jest największe, dodatkowo można zastosować Talius Sad. Tam gdzie widoczne są już objawy choroby, dodatkowo wykonujemy zabiegi Miligardem.

W sadach intensywnie rozwijają się chwasty. Na glebach bardziej uwilgotnionych dużym problemem staje się wierzbownica gruczołowata. Chwast ten należy do wyjątkowo uciążliwych,  gdyż jest tolerancyjny na glifosat. Obecnie wierzbownica zaczyna otwierać kwitnienie i jest to ostatni moment by ją zwalczyć. Za wszelką cenę nie wolno dopuścić by chwast ten wydał nasiona, gdyż prowadzi to do silnej jego kompensacji.

Do zwalczania wierzbownicy można z powodzeniem wykorzystać Basagran. Inna możliwość to preparat Raptor, ale tylko z adiuwantem AS500. Raptor zawiera wprawdzie glifosat, ale dodatek pyraflufenu znacznie zwiększa jego aktywność. Dawka to 6l/ha powierzchni opryskowej. Nie stosować na terench zalanych przez wodę, gdzie drzewka sa w słabej kondycji.

Ręczna korekta zawiązków. Koncentrujemy się przede wszystkim na odmianach drobnoowocowych jak Gala, Golden. Wyznaczamy minimalną średnicę poniżej której wszystkie zawiązki powinny być zrzucone.  Dla odmian drobnoowocowych jest to obecnie około 40-45 mm. Jabłka poniżej wyznaczonej  średnicy usuwamy.

Dodatkowo usuwamy wszystkie zawiązki  z uszkodzeniami, lub zniekształcone.

Jeśli na pędzie występują zawiązki  w nadmiarze, jednak bez wyraźnego zróżnicowania i trudno wybrać  które przerzedzić, w pierwszej kolejności usuwamy wyrastające na końcach pędów, oraz wyrastające od dołu. Te z końców mają najmniejszą szansę na odpowiednią wielkość, te wyrastające od spodu na kolor.

Zwykle na w pełni owocującym drzewie rosnącym na podkładce M9 w rozstawie 1mx3,3m nie powinno być do  150 owoców.  Obecnie można ich zostawić nieco więcej , tak by mieć możliwości wyboru, jeśli w przyszłości pojawiły by się nowe uszkodzenia, lub owoce  były by źle wybarwione. Nadwyżkę zawiązków powinniśmy pozostawić w górnej partii korony.

Przy większych rozstawach pozostawiamy odpowiednio więcej zawiązków.

W przypadku Konferencji usuwamy jedynie te zawiązki, których średnica jest mniejsza niż 25mm.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...