W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami, zwłaszcza na wschodzie kraju, duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Na wschodnich krańcach możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm w dzielnicach wschodnich. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do 26°C na południowym wschodzie. Wiatr przeważnie słaby.
noc 03/04.07.2020 (piątek/sobota)
W nocy, lokalnie w centrum kraju przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające.
W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami na północy i wschodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.
To idealne warunki do rozwoju mączniaka. Zabezpieczamy nowozałożone pąki strobilurynami. W młodych sadach, gdzie zagrożenie jest największe, dodatkowo można zastosować Talius Sad. Tam gdzie widoczne są już objawy choroby, dodatkowo wykonujemy zabiegi Miligardem.
W sadach intensywnie rozwijają się chwasty. Na glebach bardziej uwilgotnionych dużym problemem staje się wierzbownica gruczołowata. Chwast ten należy do wyjątkowo uciążliwych, gdyż jest tolerancyjny na glifosat. Obecnie wierzbownica zaczyna otwierać kwitnienie i jest to ostatni moment by ją zwalczyć. Za wszelką cenę nie wolno dopuścić by chwast ten wydał nasiona, gdyż prowadzi to do silnej jego kompensacji.
Do zwalczania wierzbownicy można z powodzeniem wykorzystać Basagran. Inna możliwość to preparat Raptor, ale tylko z adiuwantem AS500. Raptor zawiera wprawdzie glifosat, ale dodatek pyraflufenu znacznie zwiększa jego aktywność. Dawka to 6l/ha powierzchni opryskowej. Nie stosować na terench zalanych przez wodę, gdzie drzewka sa w słabej kondycji.
Ręczna korekta zawiązków. Koncentrujemy się przede wszystkim na odmianach drobnoowocowych jak Gala, Golden. Wyznaczamy minimalną średnicę poniżej której wszystkie zawiązki powinny być zrzucone. Dla odmian drobnoowocowych jest to obecnie około 40-45 mm. Jabłka poniżej wyznaczonej średnicy usuwamy.
Dodatkowo usuwamy wszystkie zawiązki z uszkodzeniami, lub zniekształcone.
Jeśli na pędzie występują zawiązki w nadmiarze, jednak bez wyraźnego zróżnicowania i trudno wybrać które przerzedzić, w pierwszej kolejności usuwamy wyrastające na końcach pędów, oraz wyrastające od dołu. Te z końców mają najmniejszą szansę na odpowiednią wielkość, te wyrastające od spodu na kolor.
Zwykle na w pełni owocującym drzewie rosnącym na podkładce M9 w rozstawie 1mx3,3m nie powinno być do 150 owoców. Obecnie można ich zostawić nieco więcej , tak by mieć możliwości wyboru, jeśli w przyszłości pojawiły by się nowe uszkodzenia, lub owoce były by źle wybarwione. Nadwyżkę zawiązków powinniśmy pozostawić w górnej partii korony.
Przy większych rozstawach pozostawiamy odpowiednio więcej zawiązków.
W przypadku Konferencji usuwamy jedynie te zawiązki, których średnica jest mniejsza niż 25mm.