Raz jeszcze przypominamy, że względu na panujące upały powinno się zawiesić wykonywanie wszystkich zabiegów środkami ochrony roślin i nawozami. Dotyczy to zwłaszcza zabiegów chlorkiem wapnia.
Na 6-8 tygodni przed zbiorem można rozważyć podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegów wspierających wybarwienie jabłek. Sam proces kolorowania owoców jest dość złożony i wpływa na niego zarówno ogólna kondycja drzew (wiek sadu, zdrowotność, siła wzrostu, wielkość plonu…) czynniki atmosferyczne (temperatura, nasłonecznienie, opady…), czy działania agrotechniczne (nawożenie, cięcie, przerzedzanie…). Dlatego trudno jest oczekiwać, że w przypadku problemów z wybarwianiem, uda nam się w łatwy sposób rozwiązać ten problem. A jest to ważna kwestia gdyż zwyczajnie lepiej wybarwione owoce, uzyskują lepszą cenę. Niestety gdy zbiór się opóźnia, jabłka tracą istotnie na jakości. Spada ich jędrność, dużo gorzej się przechowują. Brak odpowiedniego koloru jabłek i kłopoty z tym związane, to problem z jakim sadownicy borykają się od wielu lat. Dlatego tak bardzo popularne w naszym kraju są produkty (oparte głownie na fosforze), które mają poprawić kolor.
Niestety z prowadzonych u nas od kilku sezonów obserwacji wynika, że działanie tego typu preparatów jest dość ograniczone a w niektórych przypadkach takiego działania nie stwierdzaliśmy w ogóle. Jedynie stosowanie na 6-7 tygodni przed zbiorem niskich dawek etefonu, przynosiło wyraźne efekty.
Jak problem ten jest rozwiązywany w krajach zachodnich? Głownie poprzez wprowadzanie na rynek nowych, lepiej wybarwiających się klonów. Bardzo dobrym przykładem jest tu odmiana Elstar, gdzie dzięki czerwonym mutantom, można było powrócić z tą odmianom na rynki. W naszym kraju praktycznie nie znajduje się czerwonych sportów. Szkoda. Warto pamiętać, że jest to zadanie głownie dla samych sadowników, którzy widząc wyróżniające się kolorem jabłek drzewo, bądź jego cześć, powinni zainteresować się tym faktem.
Tymczasem z produktów, które najlepiej działają pozostaje nam jedynie etefon.
O czym pamiętać stosując etefon:
- Zabieg przeznaczony jest tylko dla wybranych odmian. Głównie są to Jonagoldy, Ligol, Idared
- Jeśli zabieg wykonamy na 6 tygodni przed zbiorem, nie będzie on wpływał na kondycje owoców. Nie osłabi ich zdolności przechowalniczych.
- Gdy temp. w dniu zabiegu wynosi 18-22C, stosujemy 80ml/ha dla produkty 48% (Agrostym), na każdy metr wysokości drzewa
- Gdy temp w dniu zabiegu wynosi 23-25C, stosujemy 70ml/ha dla produkty 48% (Agrostym), na każdy metr wysokości drzewa
- Nie stosować gdy temperatura w ciągu dnia przekracza 26C
- Nie stosować na Szampiona
- Zabieg wykonujemy tylko na dzień