Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

3 kwietnia, 2020

Wzrost wegetacji

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady deszczu, a na północy i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. W województwach północnych możliwe burze i opad krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 6°C na północy i w rejonach podgórskich, około 9°C w centrum, do 12°C na południu Lubelszczyzny oraz na Podkarpaciu. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, w centrum kraju w porywach do 55 km/h, na północy do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami, zwłaszcza początkowo, przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, na północy i w górach także śniegu. Na krańcach północnych opady mogą występować przez całą noc. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, nad morzem i lokalnie na zachodzie od 0°C do 2°C, najchłodniej w rejonach podgórskich Karpat, około -5°C.

Na szczęście panujące ochłodzenie nie sprzyja szybkiemu wzrostowi wegetacji. Stąd zabiegi preparatami miedziowymi jakie były wykonane w sobotę 28.03 lub później, nadal chronią rozwijające się pąki przed potencjalnymi infekcjami ze strony parcha jabłoni, jakie mogłyby wystąpić po prognozowanych lokalnie, niewielkich opadach. Jeśli prognoza pogody potwierdzi się, kolejny zabieg (również produktem miedziowym), można zaplanować na połowę następnego tygodnia ((7-9 0.4). W celu ochrony przed mączniakiem jabłoni, do produktu miedziowego wymagany będzie wówczas dodatek siarki w dawce 4-6kg/ha.

Raz jeszcze zwracamy uwagę na pogłębiającą się suszę. Obecnie zjawisko to jest wyjątkowo niekorzystne ze względu na brak możliwości pobierania nawozów azotowych, tak potrzebnych dla procesu kwitnienia. Tam gdzie jest to możliwe warto w najbliższym czasie uruchomić zraszania nadkoronowe. Aby odpowiednio wpłukać saletrę amonową/saletrzak powinniśmy wylać od 150 do 300m3 wody /ha w zależności od zwięzłości gleby (150 m3/ha na glebach bardzo lekkich, 300 m3/ha na glebach zwięzłych). Aby ograniczyć wymywanie w głąb /zmywanie powierzchniowe nawozów, najlepiej przeprowadzić tego typu zraszanie w 2-3 jednolitych turach w odstępie 1-3 dni (w zależności od zwięzłości gruntu), tak by w sumie zużyć rekomendowaną ilość wody. Ponieważ tego typu zraszanie może doprowadzić do wysiewu zarodników parcha jabłoni, zabieg ten należy wykonać wczesnym rankiem tak aby drzewa jak najszybciej wyschły i by nie doszło do infekcji.

UWAGA włączając rano nadkoronowe zraszanie temperatura powietrza nie może być ujemna !!! W przypadku wystąpienia przymrozków czekamy aż temperatura powietrza przejmie wartości dodatnie według wskazań mokrego termometra.

Tam gdzie nie ma systemu zraszania nadkoronowego warto, niezależnie od wysianych nawozów amonowych, podać 2-3x5kg/ha saletry wapniowej w odstępach 5 dniowych. Stężenie pożywki na poziomie 0,2% (2kg/1000 litrów wody ).

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...