Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

11 maja, 2020

Wzrost zagrożenia ze strony owocnicy jabłkowej

W poniedziałek  zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu i południowym wschodzie początkowo małe. Miejscami, z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Najgroźniejsze burze na obszarze od Podlasia po Opolszczyznę, w tym pasie prognozowane sumy opadów do 25 mm. Temperatura maksymalna od 8°C na do 24°C w centrum kraju i 28°C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, północny i północno-zachodni.

W nocy (poniedziałek/wtorek) miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. We wschodniej połowie kraju zanikające burze, lokalnie z gradem. Na północnym wschodzie i w centrum kraju prognozowane sumy opadów do 20 mm, lokalnie do 30 mm. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 3 cm – 5 cm. Temperatura minimalna od -1°C do 4°C, w Małopolsce. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i nad morzem od 5°C do 10°C.  

We wtorek miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Zabiegi zapobiegawcze, jakie wykonano w ciągu ostatnich dni, odpowiednio chronią przeciwko parchowi jabłoni. Ze względu na spadek temperatury, jeśli lokalnie (po burzowych opadach i zmyciu ochrony) doszłoby do infekcji, będzie rozwijać się ona dość wolno, co daje dużą szansę na skuteczny zabieg interwencyjny, gdy unormują się warunki pogodowe.

Wzrasta zagrożenie ze strony owocnicy jabłkowej (nie mylić z owocówką). Szkodnik ten od dłuższego czasu pojawia się w coraz większej ilości sadów. Jego larwy  żerują na powierzchni zawiązków uszkadzając je. Ślady żerowania przyjmują wówczas kształt charakterystycznych skorkowaciałych okręgów. Larwy wgryzają się również do wnętrz zawiązków, tworząc charakterystyczne szerokie kanały. Szkodnik jest dość łatwo zwalczany przy pomocy preparatów z grupy neonikotynoidów np. Mospilan.  Ocenę  konieczność  zwalczania tego szkodnika określamy na podstawie białych pułapek lepowych.  Obecnie zabieg chemiczny powinien być wykonany,  gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Będziemy mogli połączyć go z zabiegiem wzmacniającą ochronę przeciwko parchowi.

Prognozowane przymrozki budzą niepokój związany z możliwością wywołania kolejnych strat. Z tego powody nie proponujemy jeszcze wykonywania zabiegów przerzedzających zawiązki. Dotyczy o również sadów gdzie włączano zraszania nadkoronowe. 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...