Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

3 maja, 2020

Zagrożenie ze strony parcha jabłoni

W niedzielę  zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, możliwe opady drobnego gradu. Najwięcej burz w pasie od Mazur po Opolszczyznę, Górny Śląsk i Małopolskę. W czasie burz prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna od 13°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

W nocy 03/04.05.2020 miejscami przelotne opady deszczu stopniowo zanikające. Na ogół bez opadów na krańcach zachodnich i południowo-zachodnich. Temperatura minimalna od 2°C do 7°C.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Na południu Polski, od Dolnego Śląska po Małopolskę, możliwe słabe burze. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Obecne zagrożenie ze strony parcha jabłoni jest naprawdę spore i z pewnością jego skutki będzie można zaobserwować jaszcze w maju. Z czym związana jest taka sytuacja? Przecież jeszcze do niedawna panowało skrajne przesuszenie, deszcz, który spadł nie trwał zbyt długo a jego smuaryczne wartości rzadko przekroczyły 30mm?

Można rozróżnić tuta dwa główne czynniki.

Po pierwsze lokalizacja stacji meteo i funkcjonowanie modeli chorobowych. Obserwując wykresy można dojść do wniosku, że praktycznie ryzyko jest niewielkie. Poziom infekcji w znacznej części lokalizacji nie przekroczył średniego. Aby mieć pełen obraz  sytuacji trzeba pamiętać, że ze względu na olbrzymie zróżnicowanie wartości obecnych  jakie wystąpiły nawet na niewielkich obszarach, zasięg poprawnego działania stacji został istotnie ograniczony. Dodatkowo, wskazania stacji zostały zakłócone pracą nie tylko  systemów nadkoronowych czy  mikrozraszaczy ale nawet tradycyjnych linii nawodnieniowych, zwłaszcza tych podwieszanych. Działanie tego typu urządzeń wpłynęło na wilgotność ściółki a więc i stopień gotowości do wysiewów zarodników workowych. Przypuszczenia te potwierdzają nasze obserwacje mikroskopowe, gdzie widać dużą różnice w dojrzałości zarodników w zależności od tego czy stosowano i jakie systemy nawodnieniowe. Ta więc w wielu miejscach zagrożenie ze względu na poziom dojrzałych zarodników było  inne niż mogliśmy to zauważyć na wykresach. 

Po drugie, faza rozwojowa drzew – kwitnienie. Otwarte kwiaty są wyjątkowym zagrożeniem w prowadzeniu skutecznej ochrony.

Rozchylone płatki korony skutecznie zasłaniają wnętrza rozet, działki kielicha i rosnące dno kwiatowe, z którego wykształci się zawiązek. W efekcie dostęp i dobre pokrycie przez preparat chemiczny tych bardzo wrażliwych na infekcje części jest znacznie utrudniony. Wielokrotnie w poprzednich sezonach wyjaśnialiśmy to zjawisko przy pomocy czerwonego znacznika, który miał imitować fungicyd.

Rozchylone płatki, które tworzą swego rodzaju małe parasolki nad przyszłymi zawiązkami, nie tylko  osłaniają je przed ochroną, ale dodatkowo utrudniają ich wysychanie. Widać to wyraźnie przy zwykłej ocenie wilgotności jaką można wykonać ręką. Przy suchych liściach kwiaty znacznie dłużej pozostają mokre. Jeszcze dłużej pozostają zwilżone, ukryte wnętrza rozet, czego już nie jesteśmy świadomi. Warto tu przypomnieć, że czujniki zwilżenia stacji meteo mierzą poziom wilgotności z odkrytych powierzchni jakimi są liście, a nie z osłoniętych wnętrz kwiatowych.

Kwitnienie dla intensywnej ochrony stanowi jeszcze jeden problem. Ze względu na obecność owadów zapylających, w okresie tym mamy znaczne ograniczenia jeśli chodzi o wybór i terminy stosowania środków chemicznych. Zabiegi robimy wówczas po oblocie pszczół a wówczas pojawia się zwilżenie i spada temperatura a to wyklucza użycie niektórych preparatów.

Dlatego w sytuacji gdy po okresie długotrwałej suszy, przerywanej zraszaniem nadkoronowym i nawodnieniami, przychodzą bardzo zróżnicowane, kilkudniowe  opady, a wszystko to dzieje się w okresie pełni kwitnienia, gdzie otwarte kwiaty blokują dobre pokrycie wrażliwych części roślin przez śor a jednocześnie utrudniają ich wysychanie, należy znacznie poważniej potraktować istniejące zagrożenie niż to jakim ono nam się wydaje. W takich warunkach wybieramy najlepsze produkty a ich częstotliwość użycia nie może budzić najmniejszych wątpliwości.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...