Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

17 czerwca, 2020

Zagrożenie ze strony wielu chorób

Dziś  zachmurzenie umiarkowane i duże, postępujące od wschodu do centrum kraju przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz na wschodzie i południowym wschodzie miejscami do 40 mm. Temperatura maksymalna od 23°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 17/18.06.2020 (środa/czwartek)

W nocy przelotne opady deszczu i burze, początkowo lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm miejscami na południowym wschodzie i południu. Temperatura minimalna od 14°C do 17°C.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm na zachodzie kraju i do 40 mm miejscami na pozostałym obszarze. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Taka pogoda powinna utrzymać się przez kolejnych kilka dni a to oznacza znaczny wzrost zagrożenia ze strony wielu chorób.

  • u jabłoni są to  infekcje wtórne parcha, nekrotyczna opadzina liści, rak kory.
  • monilioza i drobna plamistości liści w przypadku drzew pestkowych, czy stymphylium u grusz.

Dodatkowo opady mogą utrudnić zwalczanie tych szkodników, których rozwój nie będzie obecnie zakłócany przez opady jak mszyce, czy wylęgające są właśnie larwy owocówki jabłkóweczki a deszcz  utrudni wykonywanie zabiegów insektycydami. 

Dlatego warto śledzić zwłaszcza dane z modeli gdzie widać, że w przypadku wielu zagrożeń, prognozowane są największe w tym sezonie skoki infekcji.

Dominującym produktem powinien stać się obecnie kaptan, który możemy wykorzystać w przypadku wszystkich upraw drzew owocowych. W mieszaninie z Protektorem wzrasta  jego odporność na zmywanie.

Zabiegi kaptanem powinny być wykonywane z częstotliwością dostosowana do intensywności opadów oraz stanu zdrowotności drzew. Dotyczy to zwłaszcza jabłoni gdzie widoczne są plamy parcha. Tam gdzie objawów choroby jest sporo, a plany wyraźnie zarodnikują, zabiegi kaptanem muszą być  zagęszczone. W innym przypadku obecna pogoda może spowodować pojawienie się nowych, licznych plam na młodych liściach i zawiązkach.

Ze względu na ryzyko deszczu i długotrwałego zwilżenia, należy zachować dużą ostrożność przy stosowaniu preparatów węglanowych.

Wzrasta ryzyko chorób kory. W młodych sadach wymagane są zabiegi Topsinem. 

Ze względu na opady silnie wzrasta ryzyko ordzawień. Dlatego do zabiegów przeciwko parchowi ponownie warto dodawać siarkę w dawce 4-6 kg/ha. W oddzielnych zabiegach, na odmianach najbardziej wrażliwych,  można stosować również lecytynę (Lecitec).  Lecytyny nie wolno mieszać z kaptanem i siarką!!!

W przypadku czereśni kaptan może być  być wykorzystany do ochrony owoców przed moniliozą, choć inne produkty do zwalczania tej choroby, jak choćby Signum, charakteryzuję się większą skutecznością.

U wiśni kaptan to najlepszy produkt do zwalczania gorzkiej zgnilizny owoców. W przypadku drobnej plamistości lepsze wyniki można osiągnąć tu stosując dodynę.  

U grusz brązową plamistość wywoływaną przez Stemphylium najlepiej zwalcza mankozeb i strobiluryny.

W przypadku wszystkich wymienionych chorób, w okresie codziennych opadów,  wymagane są zabiegi w dostępnie 5-7 dni!!!

O rozwoju  zagrożeń będziemy informować na bieżąco.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...