Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

17 czerwca, 2020

Zagrożenie ze strony wielu chorób

Dziś  zachmurzenie umiarkowane i duże, postępujące od wschodu do centrum kraju przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz na wschodzie i południowym wschodzie miejscami do 40 mm. Temperatura maksymalna od 23°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 17/18.06.2020 (środa/czwartek)

W nocy przelotne opady deszczu i burze, początkowo lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm miejscami na południowym wschodzie i południu. Temperatura minimalna od 14°C do 17°C.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm na zachodzie kraju i do 40 mm miejscami na pozostałym obszarze. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Taka pogoda powinna utrzymać się przez kolejnych kilka dni a to oznacza znaczny wzrost zagrożenia ze strony wielu chorób.

  • u jabłoni są to  infekcje wtórne parcha, nekrotyczna opadzina liści, rak kory.
  • monilioza i drobna plamistości liści w przypadku drzew pestkowych, czy stymphylium u grusz.

Dodatkowo opady mogą utrudnić zwalczanie tych szkodników, których rozwój nie będzie obecnie zakłócany przez opady jak mszyce, czy wylęgające są właśnie larwy owocówki jabłkóweczki a deszcz  utrudni wykonywanie zabiegów insektycydami. 

Dlatego warto śledzić zwłaszcza dane z modeli gdzie widać, że w przypadku wielu zagrożeń, prognozowane są największe w tym sezonie skoki infekcji.

Dominującym produktem powinien stać się obecnie kaptan, który możemy wykorzystać w przypadku wszystkich upraw drzew owocowych. W mieszaninie z Protektorem wzrasta  jego odporność na zmywanie.

Zabiegi kaptanem powinny być wykonywane z częstotliwością dostosowana do intensywności opadów oraz stanu zdrowotności drzew. Dotyczy to zwłaszcza jabłoni gdzie widoczne są plamy parcha. Tam gdzie objawów choroby jest sporo, a plany wyraźnie zarodnikują, zabiegi kaptanem muszą być  zagęszczone. W innym przypadku obecna pogoda może spowodować pojawienie się nowych, licznych plam na młodych liściach i zawiązkach.

Ze względu na ryzyko deszczu i długotrwałego zwilżenia, należy zachować dużą ostrożność przy stosowaniu preparatów węglanowych.

Wzrasta ryzyko chorób kory. W młodych sadach wymagane są zabiegi Topsinem. 

Ze względu na opady silnie wzrasta ryzyko ordzawień. Dlatego do zabiegów przeciwko parchowi ponownie warto dodawać siarkę w dawce 4-6 kg/ha. W oddzielnych zabiegach, na odmianach najbardziej wrażliwych,  można stosować również lecytynę (Lecitec).  Lecytyny nie wolno mieszać z kaptanem i siarką!!!

W przypadku czereśni kaptan może być  być wykorzystany do ochrony owoców przed moniliozą, choć inne produkty do zwalczania tej choroby, jak choćby Signum, charakteryzuję się większą skutecznością.

U wiśni kaptan to najlepszy produkt do zwalczania gorzkiej zgnilizny owoców. W przypadku drobnej plamistości lepsze wyniki można osiągnąć tu stosując dodynę.  

U grusz brązową plamistość wywoływaną przez Stemphylium najlepiej zwalcza mankozeb i strobiluryny.

W przypadku wszystkich wymienionych chorób, w okresie codziennych opadów,  wymagane są zabiegi w dostępnie 5-7 dni!!!

O rozwoju  zagrożeń będziemy informować na bieżąco.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...