Tam gdzie spodziewany jest wysoki plon jabłek, zwłaszcza na odmianie Gala, wzrasta zapotrzebowanie na potas. Dla wzrostu owoców jest to znacznie ważniejszy składnik niż azot. Azot najbardziej potrzebny jest do budowy masy drzewa. Same owoce potrzebują go znacznie mniej. W odróżnieniu od azotu, który pozostaje w dużej części w sadzie w postaci opadłych liści, czy gałęzi, potas prawie w całości wywozimy z owocami. Dlatego tak ważne jest jego uzupełnianie.
Dla budowy plonu na poziomie 30 ton czy 90 ton jabłek, potrzebujemy prawie takiej samej ilości azotu, która wynosi około 100kg/ha. Jest to suma azotu który dostarczamy z nawożeniem doglebowym i dolistnym, azotu zmagazynowanego przez drzewo, oraz to co roślinie dostarczają rozkładane w ziemi substancje organiczne. W przypadku potasu, do budowy plonu na poziomie 30ton potrzeba 90kg/ha tego składnika, a wartość ta wzrasta do 180kg/ha gdy plon wynosi 90ton owoców.
Niewielkie różnice w zapotrzebowaniu na azot w zależności od plonowania związane są z tym, że przy słabszym plonowaniu, drzewa silniej rosną, a wiec ta sama ilość azotu, która jest pobierana przy słabszym plonie więcej trafia do pędów, a przy większym, do owoców. W przypadku potasu potrzebny jest on tylko owocom.
Najważniejszym terminem nawożenia potasem jest jesień. To jedynie wówczas możemy wysiać najtańsze na rynku nawozy oparte na chlorku potasu. Termin jesienny do głównego nawożenia potasem zawsze będziemy rekomendować. Jednak tam gdzie zawiązanie jest obfite, zwłaszcza na odmianach potasolubnych (Gala), w sytuacji gdy wymagają tego analizy gleby a nawożenie jesienne było niewystarczające, proponujemy wysiać obecnie uzupełniające dawki potasu w postaci siarczanowej stosując 50-70kg K2O/ha co daje około 100-150kg siarczanu potasu na hektar.
Potas nie jest tak łatwo wymywany z gleby jak azot, jednak na lżejszych gruntach, zwłaszcza tam gdzie spadło ponad 100mm wody można spodziewać się deficytów potasu. W takich warunkach, nawet przy wcześniejszym, jesiennym nawożeniu potasem , warto wykonać nawożenie uzupełniające na poziomie 100-150 kg siarczanu azotu na ha. Im gleba lżejsza tym dawka większa. Na glebach zwięzłych, gliniastych, nawożenie potasowe praktycznie nie jest konieczne.
Do nawożenia dolistnego wapniem proponujemy powrócić pod koniec obecnego tygodnia.
Tam gdzie wzrost jednorocznych pędów jest zbyt intensywny można wykonać cięcie korzeni. Zabieg ten będzie miał niedawnego wpływu na wielkość czy jakość owoców .
Dodatkowo, zwłaszcza na odmianach z grupy Jonagold, w celu wyhamowania wzrostu i lepszego zakładania pąków na kolejny sezon, można wykonać zabieg jednym z produktów zawierającym etefon dawce 0,3/ha dla produktu 480 SL. Zabieg wykonujemy gdy temp. Powietrza wynosi między 20 a 25C