Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

7 lipca, 2020

Zgnilizna przykielichowa, rak drzew owocowych

Warto obecnie  przyjrzeć się zdrowotności drzew, a zwłaszcza problemom związanym z chorobami kory. Jesteśmy wprawdzie przyzwyczajenie, że to praca na okres wczesnowiosenny, ale panujący wówczas natłok obowiązków, oraz zmienna pogoda, często nie pozwalają by prace te przeprowadzić z należytą starannością.
Główną chorobą kory jaka występuje w naszym kraju do rak drzew owocowych, wywoływany przez  grzyb Neonectria ditissima (nie mylić z rakiem bakteryjnym wywoływanym przez bakterie z rodzaju Pseudomonas). Dodatkowo w obecnym sezonie masowo wystąpiła zgorzel kory.

Niestety, ze względu na dużą popularność odmian wrażliwych na choroby kory jak choćby Gala i jej sporty, oraz wybór podkładek słaborosnących (M9), które mają ograniczone  możliwości regeneracyjne, choroby te nabierają coraz większego znaczenia gospodarczego.
Koniecznie należy pamiętać, że grzyb Neonectria ditissima wywołuje również chorobę o nazwie zgnilizna przykielichowaktóre powoduje gnicie jabłek. W przypadku tej choroby grzyb infekuje kwiaty.  Pierwsze objawy gnicia zawiązków widoczne mogą być już latem.  Bardzo często  jednak choroba pojawia się dopiero w okresie przechowywania owoców. Niestety gniciu jabłek z powodu infekcji Neonectrii w warunkach przechowalniczych, sprzyja mniejsza zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, w związku z tym jest to jedna z głównych przyczyn psucia się owoców przechowywanych w warunkach ULO.

Ze względu na sprzyjające warunki, oprócz raka, w obecnym sezonie pojawiła się wyjątkowo intensywnie inna choroba kory –zgorzel . Chorobę wywołują grzyby Neofabraea malicorticis i Neofabraea vagabunda. Te same, które są również odpowiedzialne gorzką zgniliznę jabłek i jedną z najgroźniejszych chorób przechowalniczych. Ze względu na szybki rozwój choroba ta jest wyjątkowo niebezpieczna.

Jednym z ważniejszych działań mających na celu walkę z chorobami kory, jest eliminacja źródła z którego wytwarzane są, wywołujące kolejne infekcje, zarodniki. Źródłem tym są  rany zgorzelinowe tworzone na chorych drzewach.
Rany powinny być wyczyszczone najpóźniej do końca lata, gdyż jesienią wytwarzana jest na nich największa  ilość zarodników. Tak więc im więcej aktywnych ran na drzewach w sadzie, tym większe ryzyko nowych infekcji w przyszłości.

Rany powinny być czyszczone możliwie starannie, tak by usunięta został cała zainfekowana tkanka. Jeśli to możliwe, warto usuwać z sadu fragmenty wyciętej zgorzeliny. Po oczyszczeniu, w celu pełnej sterylizacji, miejsce takie powinno być zabezpieczone farbą emulsyją z fungicydami. Najlepiej zastosować  mix typu  kaptan+ tiofanat metylowy+tebukonazol. Stosujemy proporcje:  1litr farby + kaptan (80 WG 200g) + Topsin (150ml)+ tebukonazol (50% 50ml).

BARDZO WAŻNE: systematyczne czyszczenie ran radykalnie ogranicza problemy związane z rozwojem raka drzew owocowych!

Czyszczenia ran latem  jest nie mnie ważne niż termin wiosenny, gdyż pojawiające się obecnie zgorzeliny, mogły być  wiosną jeszcze niewidoczne.

Po zimie 2019-2020 problem chorób kory nasilił się. Wszystko a sprawą dodatnich temperatur i braku jakiejkolwiek ochrony w tym okresie. Dodatkowo marcowy mróz spowodował liczne uszkodzenia tkanek okrywowych, gdzie później doszło do licznych infekcji.

Raz jaszcze warto przypomnieć, że patogeny odpowiedzialne z choroby kory i drewna są również sprawcami najgroźniejszych chorób przechowalniczych. Jeśli do tego dodamy wysokie zagrożenie ze strony szarej pleśni, to wszystko wskazuje na to, że podczas przechowywania tegorocznych jabłek może dochodzić do większego niż zwykle rozwoju chorób i ubytku owoców.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...