Dziś na południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, a w rejonach podgórskich Karpat możliwy przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna od 17°C do 22°C; chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 15°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich, tylko na południowym zachodzie słaby, zmienny.
noc 09/10.05.2020 (sobota/niedziela)
W nocy lokalnie na północnym wschodzie możliwy słaby deszcz. Temperatura minimalna od 5°C do 10°C; w niedzielę na południu i w centrum kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty.
Na gruszach pojawia się obecnie nowa generacja miodówki, która zaczyna składać jaja dające początek pokoleniom letnim. W wielu miejscach rozwój szkodników jest znaczny. Widać obfite ilości rosy miodowej. Oprócz form dorosłych obserwujemy obecnie znaczne ilości larw i złożonych jaj.
Z prowadzonych obserwacji widać wyraźnie, że miodówka najintensywniej rozwija się obecnie w tych sadach, gdzie dotychczasowa ochrona nie była prowadzona zbyt starannie. W wielu miejscach na gruzach widać również kolonie mszyc.
Możliwości zwalczania miodówki i mszyc po kwitnieniu:
Powinniśmy rozpocząć od wykonania, w ciepły i słoneczny czas, oprysku siarczanem magnezu w dawce 15kg/ha. Produkt ma za zadanie wysuszyć wylęgające się młode larwy i zmniejszyć presję ze struny szkodnika.
Następnie, jeszcze tego samego dnia,
tam gdzie zagrożenie jest wysokie, najlepiej zastosować mieszaninę preparatów zawierających: abamektynę z Teppeki oraz Siltackiem w dawkach 0,7 litr/ha+0,14 kg/ha+1,0 litr na 1000 litrów wody. Stosujemy około 250 litrów wody na każdy metr wysokości drzewa na ha. Mimo, że mieszanina zawiera abamektynę, która jest wrażliwa na świtało, ze względu na zawartość Siltacku, zabieg wykonujemy na dzień. Abamektyna może w takich warunkach nieco stracić na skuteczności, ale dzięki temu, ze zabieg nie jest wykonywany na noc gdzie jest duże ryzyko wystąpienia rosy, minimalizuje się negatywne oddziaływanie Siltacku. To ważne zalecenie.
Tuż po tym zabiegu, w celu zniechęcenia pozostałych przy życiu osobników do składania jaj, wykonujemy kolejny zabieg, tym razem glinką kaolinową w dawce 30-40kg/ha.
Dodatkowo
jeśli tylko nadarzy się okazja i spadnie deszcz, wykonujemy zabieg spłukiwania miodówki detergentem. Zabieg wykonujemy tylko podczas deszczu.
Jako następny zabieg, po okresie 2-3 dni od spłukiwania, wykonujemy stosując preparat Sivanto Prime.
Po tym zabiegu kolejny raz powinniśmy zastosować glinkę kaolinową.
Na gruszach w drugiej połowie maja można również zastosować preparat Movento, w dawce
2,25l/ha. Preparat wprawdzie jest bardzo drogi, jednak skutecznie utrzymuje kontrolę nad miodówka przez okres kolejnych kilkunastu dni.