Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

9 maja, 2020

Zwalczanie miodówki i mszyc

Dziś  na południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, a w rejonach podgórskich Karpat możliwy przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna od 17°C do 22°C; chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 15°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich, tylko na południowym zachodzie słaby, zmienny.

noc 09/10.05.2020 (sobota/niedziela)

W nocy lokalnie na północnym wschodzie możliwy słaby deszcz. Temperatura minimalna od 5°C do 10°C; w niedzielę na południu i w centrum kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty.

Na gruszach pojawia się obecnie nowa generacja  miodówki, która zaczyna składać jaja dające początek pokoleniom letnim. W wielu miejscach rozwój szkodników jest znaczny. Widać obfite ilości rosy miodowej. Oprócz form dorosłych obserwujemy obecnie znaczne ilości larw i złożonych jaj.

Z prowadzonych obserwacji widać wyraźnie, że miodówka najintensywniej rozwija się obecnie w tych sadach, gdzie dotychczasowa ochrona nie była prowadzona zbyt starannie. W wielu miejscach na gruzach widać również kolonie mszyc.

Możliwości zwalczania miodówki i mszyc po kwitnieniu:

Powinniśmy rozpocząć  od wykonania, w ciepły i słoneczny czas, oprysku siarczanem magnezu w dawce 15kg/ha. Produkt ma za zadanie wysuszyć wylęgające się młode larwy i zmniejszyć presję ze struny szkodnika.

Następnie, jeszcze tego samego dnia,

tam gdzie zagrożenie jest wysokie, najlepiej zastosować mieszaninę preparatów zawierających: abamektynę z Teppeki oraz Siltackiem w dawkach 0,7 litr/ha+0,14 kg/ha+1,0 litr na 1000 litrów wody. Stosujemy około 250 litrów wody na każdy metr wysokości drzewa na ha. Mimo, że mieszanina zawiera abamektynę, która jest wrażliwa na świtało, ze względu na zawartość Siltacku, zabieg wykonujemy na dzień. Abamektyna może w takich warunkach nieco stracić na skuteczności, ale dzięki temu, ze zabieg nie jest wykonywany na noc gdzie jest duże ryzyko wystąpienia rosy,  minimalizuje się negatywne oddziaływanie Siltacku. To ważne zalecenie. 

Tuż po tym zabiegu, w celu zniechęcenia pozostałych przy życiu osobników do składania jaj, wykonujemy kolejny zabieg, tym razem glinką kaolinową w dawce 30-40kg/ha.

Dodatkowo

jeśli tylko nadarzy się okazja i spadnie deszcz, wykonujemy zabieg spłukiwania miodówki detergentem. Zabieg wykonujemy tylko podczas deszczu.

Jako następny zabieg, po okresie 2-3 dni od spłukiwania, wykonujemy stosując preparat Sivanto Prime.

Po tym zabiegu kolejny raz powinniśmy zastosować glinkę kaolinową.

Na gruszach w drugiej połowie maja można również zastosować preparat Movento, w dawce

2,25l/ha. Preparat wprawdzie jest bardzo drogi, jednak skutecznie utrzymuje kontrolę nad miodówka przez okres kolejnych kilkunastu dni.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...