Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

9 maja, 2020

Mszyca jabłoniowo-babkowa

Jest to jeden z najbardziej szkodliwych gatunków mszyc występujących na jabłoniach. Pospolita w sadach na terenie całej Polski. Ciało dorosłych mszyc jest koloru brązowo-różowego lub niebiesko-popielatego z białym mączystym nalotem. W okresie sezonu wegetacyjnego mszyca ta rozmnaża się żyworodnie Larwy tuż po urodzeniu są kremowo-różowe później jasno-różowe. W ciągu sezonu wegetacyjnego gatunek ten w zależności od warunków atmosferycznych występuje w 8 – 12 pokoleniach. W przeszłości, mszyce w końcu maja i w czerwcu przenosiły się na drugiego żywiciela jakim są różne gatunki babki. IMG_7821-001Od dłuższego czasu obserwuje się jednak zwiększoną adaptację do dłuższego żerowania na jabłoniach i czasami kolonie tego gatunku możemy spotkać w sadach jabłoniowych jeszcze w początkach sierpnia. Formą zimującą tej mszycy są małe (0,5mm) owalne i silnie błyszczące, czarne jaja składane najczęściej na jedno- lub dwuletnich pędach, w pobliżu pąków lub w pofałdowaniach i zakamarkach kory.

Miejsce żerowania

Wiosną, w końcu marca lub na początku kwietnia wylęgające się z jaj zimowych larwy wędrują na pękające pąki wciskając się często pod ich lub między rozwijające się listki. W miarę rozwoju pąków przechodzą na liście, szypułki kwiatowe, a potem często także na zawiązki owoców.

Objawy żerowania

Żerowanie tej mszycy powoduje silne zwijanie się, a nawet kędzierzawienie liści, które następnie żółkną, brązowieją i zasychają. Natomiast żerowanie na zawiązkach lub w ich pobliżu powoduje, że zawiązki nie wyrastają i są silnie pofałdowane wokół zagłębienia kielichowego. Tak uszkodzone zawiązki nie opadają, tworzą zbite zdeformowane grona, które są dobrze widoczne w okresie zbiorów. Jeżeli nie zostaną zerwane to często pozostają na drzewach aż do wiosny. Na podstawie liczebności takich gron można w przybliżeniu oceniać jak duże było nasilenie występowania szkodnika.

Szkodliwość

Żerowanie tej mszycy nie tylko hamuje rozwój drzew i czyni je bardziej podatnymi na wszelkie stresy a szczególnie na przemarzanie, ale także może powodować bardzo istotne straty w plonie. W przypadku licznego zasiedlenia drzew można w ogóle nie uzyskać plonu handlowego lub będzie on minimalny. Ponadto, samice tego gatunku cechuje bardzo wysoka płodność co dodatkowo zwiększa zagrożenie szybkim wzrostem liczebności szkodnika, a w związku z tym i wzrostem ewentualnych strat.

Lustracje

Lustracje na obecność mszycy jabłoniowo-babkowej powinny być wykonywane od momentu ukazania się pierwszych stożków liści, co 7 – 10 dni, najpierw na pąkach, a potem na długopędach mniej więcej do końca lipca a w uzasadnionych przypadkach nawet do połowy sierpnia.

Czynniki ograniczające

Do najważniejszych tępicieli mszycy jabłoniowo-babkowe,j występujących w sadach jabłoniowych, należą: skorki, biedronki, drapieżne bzygowate, drapieżne pryszczarki, drapieżne pluskwiaki różnoskrzydłe, złotooki i pająki. Warto wiedzieć, że wszystkie pająki występujące w sadach (a jest ich ponad 50 gatunków) to drapieżcę. W okresie zimowym populację jaj mszyc redukują ptaki owadożerne np. sikory.

Prof.dr hab. Remigiusz Olszak
Instytut Praktycznego Sadownictwa

TAGS:

Pozostałe aktualności

Prowadzimy zapisy na szkolenia

Prowadzimy zapisy na szkolenia

Szkolenie podstawowe z IP w dniach 23-24 lutego 2023 Szkolenie uzupełniające z IP w dniu 21 lutego lub 28 lutego 2023 Zapisy pod numerem telefonu...

Mączniak jabłoni. Biologia

Mączniak jabłoni. Biologia

Choroba, powodowana przez grzyb Podosphaera leucotricha, występuje powszechnie na wielu uprawianych, podatnych odmianach jabłoni. Przy silnym...

Niepokojące objawy na gruszach

Niepokojące objawy na gruszach

Znaczne spadki temperatur, a w wielu miejscach także przymrozki z jakimi mieliśmy do czynienia w tym sezonie, przyczyniły się do wystąpienia w dużym...

Bawełnica korówka (mszyca krwista)

Bawełnica korówka (mszyca krwista)

Szkodnik zawleczony do Europy pod koniec XVIII a do Polski pod koniec XIX wieku, okazał się bardzo groźnym dla jabłoni (szczególnie w tamtych...